3 tipy, jak si vytyčit cíle, za kterými budete chtít jít

29.01.2024

Asi to znáte, nastavíte si cíl, ale pak se Vám do něj nechce, odkládáte ho nebo se začnou objevovat další důležité úkoly. A nebo se do toho díky silné vůli nakonec pustíte, ale jde to ztěžka a stojí Vás to hodně energie. Jak si tedy nastavit cíl, za kterým si půjdete?

Odpovědí je, že to nikdy nebude úplně bez překážek (výjma zázraků :-). Chceme-li změnu, musíme obvykle něco změnit, a to s sebou přináší určitý nekomfort. Přesto ale existuje řada možností, jak si svoji cestu k cílům usnadnit. Tady jsou některé z nich.

Dejte svému mozku vědět, co je Váš cíl, a rád Vám s ním pomůže :-)

Stejně jako nás mozek umí odrazovat od nepříjemných úkolů, dokáže nám s nimi i významně pomáhat. Potřebuje ale znát, co přesně chceme. Když to ví, začne nám ochotně ukazovat možné cesty k cíli. Zní to jako kouzlo, ale tento efekt je podložený vědeckými studiemi.

Vzpomeňte si, jak jste se začali zajímat o nový koníček nebo si chtěli pořídit něco nového a "najednou" jste o tom všude viděli a slyšeli. Není to náhoda. Náš mozek je schopen prostřednictvím smyslů zachytit obrovské množství informací, ale do vědomí se nám dostane jen nepatrný zlomek. A mezi ty vybrané dle výzkumů patří ty, které mozek vyhodnocuje jako důležité. Řekněte tak svému mozku, co přesně chcete!

Zapojte svoji motivaci

Samotné parametry cíle ale nemusí stačit. Možná s tím máte vlastní zkušenost, stanovíte si částku, kterou chcete vydělávat, počet hodin volného času, který chcete mít, ale stejně to není ono a cesta k cíli je těžká. Chybí tomu totiž důležitá složka a tou je motivace.

Váš cíl bude vyžadovat energii, ta ale může po nějaké době vyprchat. A právě tady se bude hodit přídavný zdroj ve formě motivace. Zkuste se tak podívat, co je zatím, že chcete ten či onen cíl. Mohou Vám v tom pomoci třeba tyto otázky:

Co bude u mě jinak, až si cíl splním?

Jak poznám, že jsem svého cíle dosáhl(a)?

Co uvidím, uslyším?

Jaký to bude pocit?

K čemu mi bude splnění cíle do budoucna dobré?

Tyto a podobné otázky Vám pomohou nahlédnout pod pokličku skutečné vnitřní motivace a možná i změní Váš pohled na původní cíl. Vyzkoušejte si to!

Nastavte si plán cesty

Když už víte, kam a proč chcete jít, zbývá naplánovat cestu, která poslouží jako opěrný bod při vykročení do neznáma. Pokud budete pracovat s koučem, možná vám navrhne promyslet si strategii k cíli a dílčí milníky. Začít můžete ale i sami pomocí jednoduchých otázek jako třeba:

Co potřebuji změnit, abych se ze svého současného stavu dostal(a) k cílovému?

Co potřebuji udělat, abych se přiblížil(a) k cíli?

Co potřebuji vědět?

Čeho potřebuji dělat více?

Čeho potřebuji dělat méně?

Co potřebuji přestat dělat?

Odpověděli jste si na otázky výše? Jestliže ano, věřím, že už máte část svých odpovědí. A pokud byste ve Vašich cílech potřebovali podporu, ráda vám s nimi pomůžu. Využít můžete i 40minutovou úvodní konzultaci se mnou zdarma. Napiště mi zde.