Co je koučink, jak funguje a co Vám (ne)přinese

12.10.2023

Zvažovali jste někdy vyzkoušet služby kouče, ale nejste si jisti, co očekávat a zda Vám koučink pomůže? Tak právě pro Vás je určen tento článek.

CO JE KOUČINK A JAK FUNGUJE

Koučink je seberozvojový nástroj, který nejčastěji pomáhá při práci s životními změnami (např. posunout se v podnikání/kariéře, mít víc volného času, cítit se sebevědoměji) nebo s obtížnými rozhodnutími.

Je to metoda, kdy Vám kouč pomocí vhodných otázek a dalších koučovacích nástrojů pomáhá vidět svoji situaci z nových úhlů a přijít si na své řešení na míru. Je to podobné, když Vás z čista jasna napadne řešení problému, který jste měli třeba už dlouho v hlavě. A k tomu samému Vám kouč pomáhá dojít přímo na sezeních.

Protože samotné nápady ke změnám většinou nestačí, je nedílnou součástí koučinku převádění nápadů do praxe a učení se u těchto zkušeností. Bez toho Vám koučink přinese jen zlomek benefitů. Kouč Vám pomůže rozmyslet a naplánovat si konkrétní kroky, pro které se rozhodnote. Díky tomu je celý proces velmi efektivní a změny se dějí poměrně rychle.

Obecně oproti terapeutickému přístupu se koučink nezabývá kořeny našich potíží v minulosti. Je to jednoduše proto, že u témat, se kterými koučink pracuje, to není třeba. Výjimkou jsou situace, kdy určité zážitky v minulostí nebo vážnější psychické potíže brání klientovi posunu vpřed. V takovýchto případech může být vhodné se nejprve obrátit na terapeuta.


CO VÁM KOUČINK (NE)PŘINESE

Zde si dovolím uvést nejčastější zpětnou vazbu od svých klientů k přínosům:

  • Posun na cestě k cíli nebo jeho dosažení.

  • Osvojení si nových vlastních nástrojů pro zvládání dalších výzev v budoucnu.

  • Vytvoření nových pozitivních návyků a celková změna.

  • Větší pocit klidu, jasnosti a více energie.


Kromě toho mezi častými zpětnými vazbami bývá:

  • Možnost soustředěně se zabývat svým tématem, ke kterému by jinak nebyla příležitost.

  • Možnost mluvit o svých myšlenkách s někým neutrálním, bez pocitu hodnocení a nevyžádaných rad.

  • Pojmenování myšlenek nahlas a díky tomu najití řešení.

  • Větší motivace splnit naplánované kroky tím, že je na druhé straně někdo druhý.


Ač je koučink za mě skvělým nástrojem, není lék na vše. Výše bylo zmíněno téma hlubších psychických potíži, kde může být vhodné oslovit terapeuta. V jiných situacích zase může být efektivnější oslovit mentora, konzultanta, nebo si najít jiný zdroj informací. Zde je konkrétní příklad: Podnikatel si chce nastavit marketingovou strategii, ale neví, jak na to: Kouč mu může pomoci ujasnit si, co chce, zpracovat různá omezující přesvědčení, uvědomit si, jaké zdroje potřebuje, ale se samotným nastavením strategie, už mu neporadí.

Máte ke koučinku další otázky nebo si chcete vyzkoušet, jak Vám může pomoct? Zarezervujte si úvodní nezávaznou 40min konzultaci zdarma e-mailem miksickova.kouc@gmail.com nebo přes kontaktní formulář