Jak úspěšně pracovat s návyky

02.08.2022

Už jste někdy zkusili zhubnout, začít ráno brzy vstávat, skončit s prokrastinací, zkrátka začít nebo přestat s určitým návykem, ale bylo to obtížné? Zde je pár tipů, které Vám mohou pomoci.

Emoce nám pomáhají.

Jakto, že některé návyky si vytvoříme rychle a u jiných to trvá mnohem déle? Svoji významnou roli hrají emoce. Představte si, že jste se poprvé v životě spálili o sporák nebo Vás štípla včela. Je velmi pravděpodobné, že téměř okamžitě u Vás vznikly nové návyky nesahat na horký sporák nebo na včelu, a to právě díky silné emoci z nepříjemného zážitku.

Sílu emocí tak můžete využít ve Vás prospěch při tvorbě návyku. Zkuste si v hlavě vytvořit obraz toho, jaké to bude, až návyku dosáhnete, jaký to bude pocit, zkuste jej prožít a zapamatujte si tento obraz. Až budete mít pocit, že svůj nový návyk chcete vzdát, vzpomeňte si na Váš "obraz".

Pomozte své vůli

Na začátku návyku stojí odhodlání něco změnit, jenže vůle často dřív nebo později začne docházet. Představme si naši vůli jako sklenici s vodou. Když je plná, předsevzetí se daří, když se vyprázdní, máme tendenci vracet se k původnímu chování. Jak tedy pomyslnou sklenici vody nevyčerpat?

Naši sklenici doplňuje motivace, životní energie a naopak se vyprazdňuje úsilím nový návyk dodržovat. Zkuste si uvědomit, kdy se novému návyku věnujete. Jste odpočatí nebo už na nic nového nemáte energii? Co je Vaši opravdovou motivací - je spíš z kategorie "Měl(a) bych" nebo  "Chci, protože tak mi to opravdu dává smysl?"

Studie zabývající se návyky zjistily až překvapivě velký vliv našeho prostředí. Pomoc své vůli můžete jednoduše tím, že ji nebudete muset používat, a tak rady jako "Odstraňte si ze svého pracovního prostředí rušivé předměty "Nekupujte si do zásoby potraviny, kterým se chcete vyhnout." Vám mohou  opravdu pomoct. Jak si můžete upravit své prostředí, aby Vám pomohlo s ukotvením Vašeho nového návyku?

Buďte na sebe vlídní a využijte dílčí neúspěchy pro Váš posun vpřed

Přes všechna předsevzetí se Vám pravděpodobně stane, že se Vám někdy nepodaří návyk dodržet a začnou se objevovat nepříjemné pocity a někdy i chuť to celé vzdát. Je to zcela přirozené a bežnou součástí procesu osvojování návyků. Využijte tyto momenty k rekapitulaci, co vše už se Vám povedlo, a jako příležitost uvědomit si, co případně potřebujete změnit, aby se Vám v návyku ještě lépe dařilo.

Přeji mnoho úspěchů při budování nových návyků!