Získejte kontrolu nad svým časem

31.10.2022

Jak odcházet domů s pocitem, že máte vše důležité hotovo? A jak mít zároveň čas na své zájmy, čas s blízkými nebo cokoliv, čemu se chcete věnovat?

Na úvod chci říct, že neexistuje jeden univerzální návod pro každého, stejně jako se příčiny nedostatku času a okolnosti u každého z nás liší. Chtěla bych Vám proto nabídnout několik tipů, jak si najít své vlastní řešení.

Uvědomte si, jak byste chtěli svůj čas trávit

Jak by měl v ideálním případě vypadat Váš den? Čemu se věnujete? Možná si teď říkáte, můžu si tu snít, ale v mém případě to nejde. Jak bychom ale mohli pracovat na změně něčeho, co ani nevíme, co to je? Je to jako střílet na cíl bez terče. Zkuste si na chvíli pohrát s myšlenkou, že změna možná je, jen ještě nevíte jak.

Získejte přehled o trávení svého času

Kde se Váš čas "ztrácí"? Pravdivá odpověď je těžší, než se zdá. Spoustu činností si totiž ani neuvědomuje nebo máme zkreslenou představu o jejich trvání a přínosu.

Jak tedy získat objektivnější obrázek? Pomůže i obyčejná tužka a papír. Zkuste si alespoň po dobu několika dní poctivě zaznamenávat čím a jak dlouho trávíte svůj čas. Pohled na získaný záznam Vás dost možná překvapí. Pokud se Vám teď do monitoringu času nechce, je tu ještě jeden bonus, který by Vás mohl přesvědčit. Už samotné věnování pozornosti aktivitám dne a jejich zapisování pomáhá nakládat se svým časem více dle Vašich představ a potvrzují to i moji klienti.

Zamyslete se, co byste chtěli v trávení svého času změnit

Možná jste zjistili, kolik času trávíte drobnými pauzami, možná si uvědomíte, že náročné úkoly odsouváte a pak už na ně nemáte energii. A nebo Vás překvapí, že jste mnohem výkonnější, než jste si mysleli, a můžete si bez výčitek dopřávat více odpočinku:-). Zamyslete, co byste v trávení svého času chtěli dělat jinak a jaké kroky by k tomu mohly vést.

Vykročte na cestu k lepší kontrole nad svým časem

I sebelepší plán nebude fungovat, pokud jej nezačnete realizovat. Vyberte si tedy nápady, které s Vámi nejvíce rezonují, rozmyslete si všechny potřebné detaily a udělejte první kroky. Možná Vaše cesta nebude přímočará, ale pamatujte na slavný citát "I cesta je cíl."